top of page

FAQ

DSC04463.jpg

Co to jest zielona ściana?

Jest to rodzaj pionowego ogrodu zintegrowanego z systemem nawadniania.

Jak działa system filcowy Garden Plus?

Działanie i budowa systemu sprzyja przede wszystkim roślinom i odpowiada ich naturalnym potrzebom. Autorski system Garden Plus został stworzony przez doświadczonych ogrodników i architektów krajobrazu.

Rośliny posadzone są w matach filcowych, które posiadają kieszenie. Maty mają wbudowaną warstwę wodonośną, która nasączając się w trakcie podlewania pozwala pobierać wodę korzeniom roślin rosnącym w kieszeniach. Odpowiednio dobrane pod względem grubości i jakości materiały pozwalają na swobodny przerost korzeni, które są fundamentem w zdrowej uprawie roślin oraz na wspinanie się pnączy przy wykorzystaniu korzeni powietrznych. Dzięki temu rośliny są w stanie stworzyć zwartą i gęstą zieleń.  Maty filcowe Garden Plus są przepuszczalne dla wody i powietrza co daje odpowiednie parametry wodno-powietrzne w obrębie bryły korzeniowej. Woda spływając grawitacyjnie nawadnia poszczególne rzędy roślin i trafia do rynny odpływowej, a następnie - w zależności od systemu nawadniania - do kanalizacji lub zbiornika.

Działanie systemu musi być uzupełnione o specjalistyczne oświetlenie, nawożenie oraz pielęgnację.

Jaki jest koszt zielonej ściany z żywych roślin?

Każda realizacja wyceniana jest indywidualnie. Cenę kształtuje metraż ściany, jej kształt, wpływ na wycenę ma również sposób nawodnienia oraz składowe elementów instalacyjnych.

Jaki jest termin i czas realizacji

Od momentu złożenia zamówienia realizujemy je w przeciągu 3-6 tygodni.
Czas realizacji uzależniony jest od wielkości ściany.

Czy klient decydując się na zieloną ścianę jest w stanie sam ją pielęgnować? 
Czy potrzeba profesjonalnego serwisu?

Zachęcamy do korzystania z serwisu pielęgnacyjnego w formie abonamentu. Udzielamy wówczas 100% gwarancji na rośliny. W przypadku braku serwisu Klient może posiłkować się instrukcją, którą dołączamy do umowy. W przypadku, gdy występują problemy uprawowe przewyższające możliwości amatorskiej opieki można skorzystać z serwisu jednorazowego. Zachęcamy w pierwszej kolejności do przesłania zgłoszenia ze zdjęciami - niektóre problemy możemy pomóc rozwiązać zdalnie udzielając bezpłatnych porad.

W jaki sposób nawozi się zieloną ścianę?

Istnieje kilka sposobów nawożenia roślin w zależności od potrzeb oraz składowych instalacji nawadniającej. W obiegu otwartym uzupełnionym o dozownik nawozów płynnych pożywka podawana przy automatycznym podlewaniu. W obiegu zamkniętym można dodać nawóz do zbiornika z wodą. Istnieje też bardzo wygodna opcja nawożenia długodziałającego, polegająca na umieszczeniu nawozu w substracie, żywiczna otoczka rozpuszczając się powoli pod wpływem wilgotnej gleby, uwalnia odpowiednią porcję nawozu. Rośliny można też nawozić dolistnie, ale stosujemy je doraźnie lub jako uzupełnienie. 

Jak podlewać zieloną ścianę z żywymi roślinami?

Zielona ściana podlewana jest automatycznie. System nawadniania może być otwarty (wymagana instalacja wodno-kanalizacyjna) lub zamknięty (pod ścianą znajduje się zbiornik z pompą).

Co zrobić, jeśli roślina choruje?

Zgłosić ten fakt serwisantom, w wypadku braku regularnych serwisów można skontaktować się z Garden Plus telefonicznie lub mailowo, najlepiej załączając zdjęcie.

Jak często podlewać zieloną ścianę?

To kwestia indywidualna - dla każdej realizacji przygotowujemy dostosowany harmonogram.

Na czym polega serwis pielęgnacyjny?

Serwis pielęgnacyjny to kompleksowa w zakresie opieki nad roślinami. Podpisując umowę abonamentową udzielamy 100% gwarancji na rośliny.
W czasie serwisu kontrolujemy stan roślin, instalacji. Przycinamy, czyścimy rośliny, dobieramy i wykonujemy nawożenie.

Czy w związku z tym, że ściana jest rozwija się dynamicznie, jest konieczność stałego serwisowania?

Tak, rośliny stale rosną zwiększając swoją masę zieloną, dlatego wymagają regularnego serwisowania i przycinania. Regularność wizyt zależy od naszych wymagań.

Co trzeba zrobić z systemem nawadniania na zimę?

System nawadniania przy ścianach zewnętrznych traktujemy analogicznie do instalacji ogrodowych - należy opróżnić instalację i zamknąć ją na zimę.

DSC04501.jpg

Jak długo można utrzymać tak ładny efekt jak na Państwa fotorelacjach?

Tak długo jak zapewnimy im odpowiednie warunki i pielęgnację. Stosujemy gatunki wieloletnie, a najstarsze założenia mają 10 lat i są w świetnej kondycji

Czy w każdym pomieszczeniu można założyć zieloną ścianę?
Czy są jakieś przeciwskazania?

Praktycznie w każdym, w którym będzie można stworzyć im warunki. Ważna  jest temperatura pokojowa, oświetlenie (możemy wykonać ścianę nawet w pomieszczeniach pozbawionych dostępu do światła naturalnego - montując oświetlenie karmiące). Nawadnianie możemy wykonać z wykorzystaniem przyłączy wodno-kanalizacyjnych lub bez - korzystamy wówczas ze zbiornika na wodę i pompy. Przeciwwskazaniami są przeciągi, narażanie roślin na bezpośrednie działanie ciepłych lub zimnych podmuchów powietrza (klimatyzacje, czerpnie i wyrzutnie powietrza, bliskość kominków itp.)

Czy ściana na której jest oparta konstrukcja zielonej ściany jest narażona na zawilgocenie?

Nie, ponieważ cała konstrukcja zielonej ściany jest zdystansowana od ściany nośnej. System Garden Plus zawiera dwie warstwy hydroizolacji.

Na jakiej zasadzie montowane są rośliny?

Rośliny posadzone są w kieszeniach systemu filcowego.

Czy jest to jakiś system doniczek/kieszonek na rośliny?

System filcowy Garden Plus to warstwy filcu  oraz innych materiałów dobrane tak, aby zachować właściwe parametry wodno-powietrzne w obrębie bryły korzeniowej.

Jak przygotować instalacje hydrauliczna do nawadniania ścianki?

Po konsultacji przygotowujemy schematy instalacyjne, przyłącza należy wykonać wg. informacji w nim zawartych.

W jaki sposób Państwo montują ścianki tzn. czy wykonują Państwo podkonstrukcję wraz z jej hydroizolacją?

Tak, za systemem filcowym znajduje się podkonstrukcja, która posiada m.in dwie warstwy hydroizolacji. Konstrukcja zainstalowana jest na dystansach stalowych ocynkowanych.

Po jakim czasie od montażu, ściana jest „całkowicie” zielona ?

To zależy od indywidualnych warunków panujących w pomieszczeniu. Średnio można przyjąć 1-4 miesiące na całkowite pokrycie ściany roślinnością. Rekord to 3 tygodnie.

Jakie media muszą być doprowadzone do tego typu ściany?

W zależności od rodzaju systemu nawadniania;
- dla obiegu otwartego wody: przyłącze wodno-kanalizacyjne, gniazdo zasilające do sterownika
- dla obiegu zamkniętego gniazdo zasilające do pompy

Niezależnie od rodzaju nawadniania należy również wykonać przyłącze elektryczne do oświetlenia. Instalacje należy doprowadzić wg. wytycznych Garden Plus.

Jaka jest grubość zielonej ściany?

Sama konstrukcja zielonej ściany to około 10 cm bez roślin. To, jak daleko rośliny odstają od ściany zależy od gatunku oraz ich prowadzenia - cięcia.
Najmniej odstają rośliny pnące o drobnych liściach - możemy przyjąć, że ich “grubość” to 25-30 cm.

Czy zarówno nawadnianie i jak i oświetlenie może być zautomatyzowane?

Tak, nawadnianie zarówno w obiegu zamkniętym, jak i otwartym uzupełniamy o sterownik czasowy. Automatyka oświetlenia może zostać wykonana na etapie przygotowywania przyłączy do oświetlenia, warto wykonać taką instalację na etapie współpracy z elektrykiem.

Czy zieloną ścianę zewnętrzną można założyć na gotowej elewacji?

Tak, należy poinformować wykonawcę o materiałach wykorzystanych do budowy i termoizolacji ściany, aby mógł wybrać odpowiedni i bezpieczny sposób montażu.

Czy ściany oczyszczają powietrze?

Udowodniono naukowo, że rośliny oraz gleba, w której rosną mają właściwości oczyszczające powietrze. Badania przeprowadzano w szczelnych pomieszczeniach (miały na celu wykorzystanie oczyszczających właściwości w przestrzeni kosmicznej)

Pojedyncze rośliny, a nawet zielona ściana, nie jest w stanie wydajnie oczyszczać powietrza w wentylowanym pomieszczeniu. Aby skutecznie je oczyścić potrzeba od 10 do 1000 sztuk roślin na metr kwadratowy. Niemniej jednak prawdą jest, że powietrze z pobliżu zielonej ściany ma wyższą wilgotność, co jest nieocenionym atutem np. w klimatyzowanym biurze.

Czy zielona ściana wycisza pomieszczenie?

Tak, zieleń na powierzchni ściany wspaniale wycisza i poprawia akustykę wnętrza.

Czy do ściany projektują też państwo oświetlenie tak aby rośliny były zdrowe?

Tak, oświetlenie do zielonej ściany tj. spektrum barwowe źródła, ilość reflektorów, odległość, kąt padania projektujemy po doborze gatunkowym - różne rośliny mają różne wymagania.

Czy zielone ściany walczą ze smogiem i wyspami ciepła w miastach?

Zielone ściany zewnętrzne to nieocenione korzyści dla środowiska i wymierne korzyści dla najbliższego otoczenia. Zieleń tłumi hałas, wyłapuje kurz uliczny (w tym cząstki stałe tworzące smog), obniża temperaturę latem, pomaga w walce z bardzo niekorzystnym efektem "wysypy ciepła". Elewacja w formie zieleni sprawdza się również jako izolacja - latem obniża temperaturę ścian. Zieleń wyłapuje również wodę deszczową i opóźnia jej spływ (zgromadzone na liściach cząstki stałe i zanieczyszenia odprowadzana są wraz z wodą do kanalizacji). Tymczasowe zmagazynowanie wody pomaga przy nagłych opadach, parująca woda stwarza mikroklimat, bardzo cenny w suche, gorąca lata.

Czy realizują Państwo projekty wraz z montażem ogrodów wertykalnych w domu?

Oczywiście, nasze rozwiązanie sprawdzi się również w przestrzeni mieszkalnej.

Ile roślin przypada na 1m2 ściany zielonej ?

24 rośliny. Jest to optymalna ilość, zapewniająca przestrzeń i odpowiednie warunki świetlne dla każdej z roślin. Gęste nasadzenia w początkowej fazie wzrostu ściany wprowadzają konkurencję o światło zbyt wcześnie utrudniając prawidłowy “start”.

Jak wygląda dobór roślinności?

Dobór roślin wykonuje architekt krajobrazu uwzględniając wytyczne i potrzeby inwestora.

Jestem przed budowa domu i planuje taka ścianę. 
Na jakim etapie budowy warto przygotować jakieś instalacje?

Najlepiej skontaktować się z nami przed pojawieniem się elektryka i hydraulika na budowie. Mamy wówczas odpowiedni zapas czasu na przygotowanie schematów instalacyjnych.

Czy ściany zewnętrzne są mrozoodporne?

 Rośliny stosowane na zielonych ścianach wybieramy sugerując się ich naturalnym występowaniem i powodzeniem w uprawie w strefach mrozoodporności w jakich leży Polska i zimniejszych. Z uwagi na fakt, że zimy w naszym klimacie są bardzo różnorodne i zmienne może zdarzyć się przemarzanie nawet bardzo odpornych roślin. Zakładamy, że po zimie, w zależności od jej przebiegu, mogą być ubytki do uzupełnienia od 5 do nawet 30%.

Ile światła potrzebuje zielona ściana z żywych roślin?

Rośliny projektowane na zielonych ścianach pochodzą ze stref klimatycznych, gdzie panuje równonoc 12 h dzień 12 h noc. W związku z tym światło powinniśmy dostarczać w podobnej ilości i czasie. Parametry dobieramy po doborze gatunkowym, wykonaniu projektu.

Czy posiadają Państwo w sprzedaży lampy?

Tak, jesteśmy producentem specjalistycznych lamp do zielonych ścian. Zostały opracowane z uwagi na brak profesjonalnego rozwiązania na rynku. Posiadamy oprawy natynkowe oraz podtynkowe. Udzielamy na nie 5-letniej gwarancji. 

DSC04519.jpg
bottom of page